Absolventi technických škol se nezaměstnanosti nebojí

Thumbs.db

Letos se nezaměstnanost v České republice vyšplhala na 8,4 procenta, ale absolventi technických oborů středních a vysokých škol si těžkou hlavu nedělají. I přes stále narůstající počet absolventů se nedaří uspokojit poptávku českých firem po nových zaměstnancích.

V oboru informačních technologií se průměrně zaměstnanci přijdou na 37 tisíc korun. Můžeme se však setkat i s platy přes sto tisíc korun. Technicky vzdělaný člověk tak dosáhne mnohonásobně vyššího platu, než se pohybuje český celorepublikový průměr. Absolventi vysokých škol technického zaměření se spokojí s nástupním platem kolem 22 tisíc. Sami by si však představovali plat o šest tisíc vyšší. Mnoho volných míst na pracovním trhu tak umožňuje absolventům středních i vysokých škol porovnávat pracovní nabídky a rozhodovat se podle výhod, které jim budou jako zaměstnancům nabídnuty.

Podle ředitele Střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT), Martina Vodičky, se jeho absolventi o uplatnění na pracovním trhu rozhodně strachovat nemusí. Prakticky všichni absolventi SSŠVT nalezli po absolvování uplatnění bez nutnosti evidence na pracovním úřadu. Také přijetí na vysokou školu nečiní maturantům nejmenší problémy.

Střední školy technického zaměření se snaží více propojit výuku s praxí a tak žákům usnadnit vstup do pracovního života. Tyto zkušenosti dokáží zúročit v pozdějším pracovním životě a také nemají problém s prokazováním tolik ceněné praxe. V rámci středoškolského studia musí absolvovat čtrnáctidenní souvislou praxi, které jim je v rámci výuky nabídnuta.

Ve výběru odborné školy hraje u žáků hlavní roli technické a IT vybavení ústavu, kvalita výuky a vyučujících pracovníků a v neposlední řadě letitá tradice nebo možnost absolvování kurzů napomáhající k odbornému rozvoji.