Češi podceňují bezpečnost na pracovišti. Ročně jsou desítky mrtvých

Thumbs.db

Ať už jste začínající pracovník v novém podniku nebo osvědčený mazák, úraz na vás může číhat doslova na každém kroku. Nejedná se pouze o zaměstnání, kde se pracuje ve zhoršených podmínkách. Zranění může čekat kdekoliv.

Mezi nejčastější zranění mezi českými pracovníky patří poranění i ostré předměty, poranění různými druhy nářadí nebo pád z výšky a do hloubky. Mnohdy může taká nehoda zapříčinit smrt zaměstnance.

V automobilovém nebo kovoprůmyslu jsou zranění na denním pořádku. Vyplývá to z nedůsledného dodržování bezpečnosti práce. Zaměstnavatelé by měli dbát, aby jejích pracovníci používali ochranné rukavice, brýle a jiné pomůcky, které zamezí jakémukoliv zranění. I zaměstnanci by si však měli uvědomit, že pomůcky slouží opravdu k jejich vlastnímu dobru, i když občas ztěžují manipulaci s materiálem či předměty.

Jedním z nejnebezpečnějších zaměstnání, kde dochází k naprosté většině úrazů, je odvětví stavebnictví. Stavební firmy jsou většinou ve velkém časovém presu a bezpečnost zaměstnanců je až na druhé koleji. Hlavní je, postavit danou stavbu co nejrychleji a za co nejnižší náklady. Není se proto co divit, že je bezpečnost kontrolována jen formálně. Na papíře je vše vzorně zaznamenané, ale pracovní podmínky mohou ve skutečnosti být životu nebezpečné.

Abychom z pracovních úrazů nevinili jen nezodpovědné zaměstnavatele, musíme zohlednit i lidskou nespolehlivost a vágnost. Sami pracovníci mnohdy nedodržují pečlivě psané bezpečnostní podmínky a s bezpečností si opravdu hlavu nelámou. Na stavbách se mnohdy chovají jako by pracovali na nějakém malém problému v domácnosti a s ochrannými prostředky si nedělají vrásky. Nezodpovědnost může vést nejen ke zranění pracovníka, ale i k velkému finančnímu zatížení firmy při vyplácení bolestného nebo odškodného.

Firmy by měli brát zřetel na školení pracovníků v oblasti bezpečnosti a dostatečné ochranné pomůcky. Také zpřísnění podmínek při vyplácení pojistného by pomohlo obou nezodpovědným stranám zlepšit svůj přístup a chránit sebe i ostatní.