Jak napsat životopis

3.jpg

Každý, kdo hledá práci by měl začít tím nejdůležitějším. Sestavením kvalitního a vypovídajícího životopisu. Možná si řeknete, že sepsat životopis není žádná věda, ale opak je většinou pravdou. V životopise je důležité obsáhnout veškeré důležité informace, trochu se vychválit, ale nepřechválit.

Na prvním místě by měly být osobní informace a dosažené vzdělání. V těchto bodech uchazeči většinou problém nemívají, komplikace nastávají, až když se dojde k bodu osobní schopnosti a dovednosti.

Pokud něco umíte nebo ovládáte jazyk, nebojte se to do životopisu uvést. Jen si dejte pozor, abyste uvedli skutečnou úroveň, na jaké danou schopností disponujete. Jestliže umíte jazyk, zkuste se vyvarovat prohlášení, že jím disponujete na komunikativní úrovni. Tato informace je zavádějící a při otestování potenciálním zaměstnavatelem byste mohli narazit. Lepší bude, když uvedete například, že němčinu či angličtinu ovládáte na úrovni B2 nebo C1. Toto označení je mnohem jednoznačnější než středně pokročilá či pokročilá úroveň. Pokud vlastníte certifikát, je vhodné jej doložit.

Co neuvádět do životopisu

To, že jste se před několika lety zúčastnili taneční soutěže a umístili se mezi prvními deseti, na nikoho dojem neudělá. Pokud jste ale studovali v zahraničí nebo absolvovali nejrůznější pracovní stáže může hrát ve váš prospěch. Je nutné zvážit, co do životopisu zařadit a co bude jen nadbytečná informace. Pro každou pracovní pozici je důležité něco jiného, proto se životopis nebojte přizpůsobit konkrétnímu zaměstnavateli.

Dovednosti jako psaní všemi deseti nebo vlastnictví řidičského průkazu do životopisu rozhodně patří. Když jste ale za volantem neseděli několik let a stěží si dokážete představit, že byste čelili běžnému provozu, je nutné tuto informaci do životopisu také zahrnout.

Proč si v životopisu nevymýšlet

Když všechny informace uvedete přesně a pravdivě, nemůžete při pohovoru narazit na sebemenší problémy. Mějte ale na paměti, že každý údaj v životopise může a pravděpodobně bude budoucím zaměstnavatelem ověřen. Nepokoušejte se proto zatajit pracovní pozice, které se v životopise sice moc nevyjímají, ale jsou jeho nutnou součástí. Zaměstnavatel především oceňuje upřímnost. Pokud nemáte praxi, rozhodně si ji do životopisu nezaznamenávejte. Často si firmy rádi nové pracovníky zaškolí sami.

Dejte si také záležet na formě vašeho životopisu. Rozhodněte se, zda si zvolíte klasický životopis nebo životopis formou CV. Většina zaměstnavatelů upřednostňuje CV, díky jeho stručnosti a přehlednosti. Kvalitní CV, které dokáže zaujmout na první pohled je prvním krokem k získání vašeho vytouženého pracovního místa.

Popřemýšejte o formátu vašeho CV a také zda budete vaše pracovní zkušenosti řadit chronologicky nebo od posledního pracovního umístění. Druhá varianta se upřednostňuje častěji, protože potenciální zaměstnavatel se většinou zajímá o poslední pracovní pozice. Přehledný životopis, který na první pohled lahodí lidskému oku, dokáže udělat první dobrý dojem za vás.

Motivační a průvodní dopis

Součástí životopisu nebo CV bývá občas požadavek na motivační dopis. V motivačním dopise uvedete, proč se o danou pozici ucházíte a také proč by si firma nebo společnost měla vybrat zrovna vás. Nebojte se vyzdvihnout vaše silné stránky, které si myslíte, že by mohly být pro společnost užitečné. Pokud v dopise nebude ctit arogance a přehnaná samochvála, může vám taková forma sebepropagace zvednout možnost na úspěch.

Pokud budete pozváni na základě vašeho životopisu nebo CV na ústní pohovor je to první krok k úspěchu.