Jak si najít práci

2.jpg

Trh práce je v současné době zasycen poptávkou po pracovních pozicích, ale horší to je s jejich nabídkou. Nezaměstnanost pomalu stoupá a najít si pořádné uplatnění nebo i slušnou praxi je čím dál tím těžší. Ten, kdo ale intenzivně hledá a věnuje se získání své vysněné práce, má reálnou šanci takové místo sehnat. Stačí jen být aktivní a nepodcenit přípravu.

Prvním záchranným pilířem bývají úřady práce. V některých případech ani jiná možnost uchazečům o pracovní pozici nezbývá. Buď jsou delší dobu bez práce a potřebují alespoň nějakou podporu v nezaměstnanosti a nebo jsou čerstvými absolventy. Úřad práce je záchranou a často i mezistupněm pro nalezení ideální pracovní pozice.

Když chcete co nejrychleji sehnat práci, začněte rozesílat životopisy. Nejdříve si je pečlivě sestavte, aby působily profesionálně a na vysoké úrovni. Uveďte potřebné informace a v nejlepším případě přiložte k životopisu i motivační dopis, kterým vyjádříte váš zájem o danou pozici. Nespoléhejte se jen na inzeráty na internetových portálech. Rozhoďte sítě mezi známými a optejte se, zda neví o nějakém volném místě pro vás. Z velké části je informace od přátel nejlepší cestou, jak yvtouženou práci získat. Pokud máte představu, v jaké firmě byste rádi pracovali, podívejte se na jejich stránky, zda nevypsali příjimací řízení na vaší pozici. Velké firmy často neinzerují pracovní místa na hromadných webech, ale je potřeba se po informacích pečlivě pídit. I v případě, že společnost nebo firma, která je vám sympatická, nevypisuje žádné výběrově řízení, nebojte se jim životopis zaslat. Pokud vyjádříte touhu pracovat u nich a vyvinete vlastní iniciativu, můžete je zaujmout a alespoň si zajistit, že vás při příštím výběrovém žízení kontaktují.

V poslední době se stále rozšiřuje video CV, kde si nahrajete vlastní profil, ve kterém odprezentujete své schopnosti a nabídnete svou práci. Díky video životopise můžete udělat první dojem jetš před pracovním pohovorem a oslovit tak potenciální zaměstnavatele. Mnoho personálních agentur nabízí zřízení video CV zdarma a ještě vám budou chodit nabídky práce od nejrůznějších zaměstnavatelů prostřednictvím agentury. Využijte všechny možnosti k tomu, abyste svou novou práci získali.

V žádném případě se nepouštějte do pochybných nabídek slibujících astronomické výdělky v krátkém čase. I když je vaše situace těžká a vy nutně potřebujete finanční zajištění, rozhodujte se s chladnou hlavou a bez zbytečných emocí. Před podpisem smlouvy si pečlivě prostudujte podmínky a dobu, na kterou je daná smlouva stanovena. Nebojte se na vše zeptat a své rozhodnutí neuspěchejte. Pokud na vás zaměstnavatel tlačí, radši ruce pryč. V budoucnu vám toto rozhodnutí může ušetřit mnoho nepříjemností.

Může se stát, že i po několika měsících neúspěšného hledání zůstaněte bez práce a na mrtvém bodě. Důležité je, abyste si udrželi psychickou odolnost a nevzdávali se hledání práce. Po opakovaném neúspěchu nastává apatie, nechuť k jakékoliv činnnosti a pokles sebevědomí, které k získání práce rozhodně nepomůže. Stýkejte se s přáteli nebo rodinou, která vám dodá sebevědomí a odvahu neustávat v hledání.

Na pohovory se vždy připravujte s maximální pečlivostí a nepřipouštějte si neúspěch. V opačném případě budete působit nejistě nebo tak, že o práci vlastně nemáte žádný zájem. To by vám mohlo velice uškodit. Pokud vytrváte a neustoupíte, časem se vaše situace obrátí k lepšímu.