Jak vyzrát nad řemeslníkem?

2.jpg

Řemeslnické práci jsou v současné době velmi žádané a najít poctivého a zručného řemeslníka je nadlidský úkol. Abyste se nenechali napálit a udělali všechny opatření, aby práce na vašem domě, bytě či zahradě, byla dotažena do konce, dejte si pozor na jejich nejčastější triky.

Často se stává, že si zákazníci stěžují na špatně odvedenou práci nebo nedokončení zadaného úkolu. V takovém případě je nutné, aby měl zákazník dobře ošetřenou smlouvu, kde budou vypsány všechny povinnosti a nejzazší data, do kdy měla být práce hotova. Bez takového dokumentu pak jen stěží pochodíte. Ani soudní cesta není řešení, pokud neexistuje oboustranně podepsaná dohoda, která by upravovala povinnosti daného řemeslníka.

V nejčastějších případech se lidé potýkají s reklamacemi, které nejsou ze strany vykonavatele práce přijaty. Pozor si proto dejte na doklady o provedení práce, vyžadujte za vše stvrzenky a paragony. Se zálohou buďte také opatrní. Výjimkou nejsou ani případy, kdy si pracovník nechá vyplatit zálohu a práci buď nezačne, nebo nedokončí.

1. Nenechte se přemluvit ke zbytečným opravám. Mnohdy uslyšíte spílání a ostrá slova na účet bývalého řemeslníka, který již topení, toaletu či okna opravoval. Nenechte se zvyklat a raději si pozvěte někoho, aby danou situaci přezkoumal a zjistil, zda je oprava opravdu nezbytná.

2. Smlouva především. Než se řemeslník pustí do práce, nezapomeňte sepsat řádnou smlouvu, kde bude vyčíslena cena za práci, materiál a veškeré poplatky s opravou spojené. Do smlouvy zahrňte i dobu výkonu práce a nic nedbejte na stížnosti řemeslníka, že dobu opravy nejde odhadnout. Na takové výpočty existuje i státní norma a proto nedejte jen na čestné slovo opraváře.

3. Jen s DPH. Drtivá většina všech lidí, kterých se opravy v domácnosti týkají, se nespokojí jen s cenou bez DPH. Proto tento fakt zdůrazňujte pracovníkovi hned os daného začátku a nezapomeňte jej zahrnout i do smlouvy. Pak se totiž vyhnete nepříjemného překvapení, když se výsledná cena bude lišit právě o dané DPH.

4. Dodatečný úklid. Pozvěte si firmu na výměnu okem a i přes dobře odvedenou práci vám v obýváku zůstane nepořádek jak po bitvě? I závěrečný úklid, zazdění děr nebo malování v případě vzniklé škody patří do povinností firmy. Pokud se ohrazuje tím, že tohle nespadá do jejich kompetence, rozhodně se jedná únikový manévr. Do smlouvy nechte zanést, že výkon práce zahrnuje

5. práce na hodinu. Pokud jsou řemeslníci placeni od hodiny, rozhodně můžete počítat s jejich hlemýždím tempem a nedodržením termínu. Ideálně si sjednejte dobu, za kterou má být práce vykonána a i penále za nedodržení daného termínu. Od věci není i datum, ke kterému smlouvu přestane platit v případě, že nebude dílo vykonané.

6. Za zákazníkem i přes celou republiku. Pokud firma nabízí služby ve více krajích České republiky, měli byste zbystřit. V7hodné služby se sice s konkurencí nedají srovnávat, ale za kilometrovou sazbu byste mohli pěkně vyždímat peněženku. Informujte se o ceně i s dopravou a nenechte se zviklat nejvýhodnější nabídkou na internetu.