Nástupní platy narůstají s praxí

3.jpg

V České republice se nástupní platy pohybují na poměrně vysoké částce v porovnání s průměrným platem. Zatímco průměrný plat v Česku tvoří zhruba 25 tisíc korun, nástupní platy se vyšplhaly až na necelých 23 tisíc. Průzkumu průměrného nástupního platu se účastnilo 68 tisíc respondentů. Z výše nástupních platů internetové šetření vyplývá, že se jej účastnili vzdělanější lidé z větších měst, kde jsou nástupní platy nejvyšší.

Nástupní platy jsou většinou po určité době samotnými firmami přehodnocovány. Bývá tomu tak po uplynutí půl roku, roku nebo dvou let. Zaměstnanci s dvouletou praxí dostávají v průměru přes 25 tisíc korun, čímž překonají průměrný český plat. Dvouletá praxe se nejvíce projeví u pozic obchodních ředitelů, kde se plat může zvýšit o rekordních 51 procent. Dalšího výrazného zvýšení platů po dvou letech se dočkají lidé pracující v oblasti operačních systémů. V tomto odvětví může plat narůst až o 28 procent. Čtvrtinový nárůst platu zaznamenají lidé pracující jako privátní bankéři nebo na pozici monitor klinických studií.

Platy se v průměru zvyšují po odpracování dvou, pěti a dále deseti let. Poté se platy ustálí a k jejich výraznému nárůstu už neodchází. Lidé s vyšší praxí se tak dostávají do lepší platové skupiny. Zvýšení platu také závisí na změně zaměstnavatele, kdy od něj pracovníci automaticky očekávají vyšší mzdu, než na jakou byli zvyklí.

Lidé, kteří stráví v jedné firmě například deset let, mají na zvýšení platu mnohem méně možností, než ti, kteří si po odpracování několika let hledají nové místo. Se změnou přichází i vyšší plat.

S praxí pohybující se mezi šesti a deseti lety mají platy nejvyšší lidé pracující jako lékaři, finanční analytici nebo manažeři. V těchto oblastech jsou platy oproti nástupním téměř o polovinu větší.