Nemůžete najít práci? Začněte se hýbat

1.jpg

Jak dobře známo, pohyb vyvolává u člověka pocit uvolnění a spokojenosti. Endorfiny vyplavené při fyzické činnosti zlepšují náladu a člověk se cítí více motivován a spokojený. Toho se snaží zrovna využít německé úřady práce při motivaci svých klientů. Dva německé úřady práce dokonce vidí paralelu mezi pohybem a aktivním hledáním práce, především u starších lidí. Ten, kdo se častěji hýbe má pak lepší výsledky při hledání práce a i lepší motivaci.

Starší lidí po padesátce, kteří jsou dlouhodoběji bez práce a nedaří se jim najít žádné vhodné uplatnění, rozdaly německé úřady práce krokoměry. Ti, kteří ujdou za měsíc nejdelší vzdálenost, dostanou od úřadu odměnu.

Tento postup od úřadů práci si v německých médiích vyžádal lnu negativní kritiky. Němci přitom často volí netradiční způsoby motivace svých klientů. Jeden pracovní úřad v Dortmundu například vyplácí odměny těm nezaměstnaným, kteří od úřadu práce přijmou nabídku zaměstnání.

Tento trend se rozběhl zatím jen ve dvou západoněmeckých úřadech, kde se aplikuje teprve několik měsíců. Počítání kroků je součástí projektu 50plus, který se orientuje převážně na starší ročníky, které mají s hledáním práce dlouhodobější problémy. V Berlíně je nezaměstnaným nabízena široká škála sportovních aktivit, kromě chůze i nordic walking nebo orientální tanec.

Mnozí odborníci tyto metody odmítají. Podle jejich názoru neřeší daný problém a zájemci o práci by se měli věnovat raději rekvalifikačním kurzům nebo sebezdokonalování ve své profesi. Sami účastníci projektu si však nápad velmi chválí. Pro je i Spolková agentura práce, která nápad podporuje a považuje za pozitivní formu motivace a zlepšení kvality života účastníků. Sami manažeři volí krokoměry jako pozitivní motivaci pro sebe a své zaměstnance. Neexistuje tedy důvod, proč by stejnou metodu nemohli využívat i nezaměstnaní.