Nezaměstnanost láme rekordy

1.jpg

V Česku se v současné době potýká s nezaměstnaností zhruba každý 20. člověk. Statistiky za uplynulých několik měsíců ukazují rekordní čísla šplhající se až k 600 000 nezaměstnaných. Počet nezaměstnaných se přitom každý měsíc zvyšuje o nemalou část procenta. Situace dosáhla dokonce takového bodu, že ministerstvo práce a sociálních věcí hovoří o nejvyšším čísle od založení samostatné České republiky.

Aktuální údaje byly pořízeny na základě nové metody, která operuje především se srovnáním všech zájemců o práci ve věkovém rozmezí od 15 do 64 let se všemi ostatními obyvateli ČR tohoto věku. Podle údajů se počet nezaměstnaných od května loňského roku nijak nezmenšil, naopak stále vzrůstá. V nejlepším případě je ve fázi stagnace. Minulý měsíc, tedy v únoru, se poprvé od loňského srpna navýšil počet volných míst na pracovním trhu. Důvod k radosti však nehledejte.

Číslo je na samé hranici rekordního minima, které bylo zaznamenáno naposledy v roce 1977, kdy bylo na trhu práce méně než 30 000 volných pracovních míst. Nejhorší situace byla v prosinci roku 2010, kdy se počet míst dostal jen něco málo přes oněch 30 000.

Až v průběhu oku se podle některých ekonomů ukáže, jak se česká ekonomika bude nadále vyvíjet. Zda se firmy odrazí v druhé půlce roku od pomyslného da, ukáže až čas. Přesto však ekonomové rychlý pokles nezaměstnanosti nepředpokládají. Patrné změny by však za příznivých okolností mohly nastat už v příštím roce.

Nadcházející jarní a letní měsíce by statistiku, díky sezónním pracím, měly znatelně vylepšit, ale ke konci roku se hladina volných pracovních míst zase ustálí. Závažnost situace přiznávají jak politici, tak i ekonomičtí analytikové, kteří se netají se svými obavami a prognózami. Jak již bylo řečeno, snížení nezaměstnanosti se dočkáme nejdříve v příštím roce. I tak ale bude nezaměstnanost přetrvávajícím problémem, který nemá žádné rychlé a efektivní řešení. Proto i nadcházejících několik let bude v duchu nejistoty.

Konec února byl, co se týče míry nezaměstnanosti nejtragičtější pro okresy Bruntál, Jeseník a Most, kde se nezaměstnanost pohybovala kolem 14 procent. Nejlépe je na to stále Praha, kde se průměr drží na 4 procentech. Největší počet uchazečů o jedno místo se nachází v oblasti Jeseníku, a to 130.