Počet pracovních neschopností se snížil. Lidé ale marodí déle

1.jpg

Počet lidí s pracovní neschopností klesl oproti loňskému roku o 12 procent. Přesto jsou firmy s výsledkem nespokojené. Jejich zaměstnanci totiž zůstávají doma déle než v uplynulých letech. Výsledek vyplynul z průzkumu České správy sociálních zabezpečení, podle které se průměrná doba jedné pracovní neschopnosti pohybuje kolem 47 dnů. Tato doba je o den a půl delší než v loňském roce.

Mezi nejčastější onemocnění mezi pracovníky patří problémy s dýchací soustavou. Hned na druhém místě jsou nemoci pohybové soustavy jako například páteře.

Firmy se ohrazují proti kontrolám nemocných zaměstnanců prostřednictvím České správy sociálních věcí a v 38 procentech se hodlají na kontrolách podílet z vlastní iniciativy. V případě neoprávněné nemocenské nebo nedodržování podmínek je zaměstnavatel oprávněn ukončit se zaměstnancem pracovní poměr.

Některé firmy zavádí mezi svými zaměstnanci tzv. Sick days. Jedná se o několik dní volna v případě chřipky nebo nachlazení bez zbytečného papírování a ztráty příjmu. Během těchto dnů se většina lehkých onemocnění dá vyléčit a zaměstnanec tak není vystaven stresu a zbytečné byrokracii. Podle některých pracovních portálu je zavedení Sick days výhodným krokem jak pro samotné zaměstnance tak zaměstnavatele.