Pochybné a podvodné práce

1.jpg

Při hledání pracovního místa mùžete narazit na řadu podivných, neobyčejných a i pochybných pracovních nabídek. Jak nenaletět zaměstnavatelùm, kteří z vás chtějí sedřít poslední korunu? Na nic nespěchejte.

Pyramidové pozice a multilevel

Spousta prací stojí na pyramidovém řazení pracovních pozic. Pracujete pod jistým členem týmu, který má z vaší práce zisky. Ze všech stran se vám dostane bohaté motivace, podpory a neustálé pomoci. Aby ne, když vy vyděláváte jim. Pro vlastní zisky musíte zapojit veškerý volný čas, abyste daný produkt prodali, nebo najít další „šťastlivce“, kteří za vás budou peníze vydělávat. To ale není tak jednoduché. Každý chce peníze bez toho, aniž by cokoliv dělal, takže pokud jde pyramida až do nekonečna a obchody váznout, vázne i suma na výplatní pásce.

Práce založené na multilevelech většinou požadují vstupní investici ve formě zakoupení produktového balíčku v hodnotě několika tisíc korun. Zaměstnavatelé dodávají, že nemùžete prodávat produkt, aniž byste si jej sami vyzkoušeli na vlastní kùži. V některých případech je zakoupení baličku dobrovolné, v ostatních je vstupní podmínkou do prodejního týmu. Pokud se vám práce nelíbí, řeknìte ne hned na začátku. Nenechte se do ničeho natlačit. Práce na tento zpùsob je velmi nejistá, časově náročná a nezajistí trvalý měsíční příjem. Dá se přirovnat k prodejcùm kosmetiky Avon nebo Oriflame. Navíc dostáváte pouze procenta z prodaného produktu.

Telemarketing

Další z prací, která se mnoha lidem příčí je telemarketing a nabízení dárkových produktù na ulicích a v obchodních domech. Telemarketing je poměrně jistý a pravidelný zpùsob (při)výdělku, který není nijak časově náročný. Některá callcentra nabízejí fixní mzdu, ke které se vám připočítávají bonusy za uzavřené obchody, jiná vyplací jen provizi. Neprodáváte – neinkasujete. Konaná práce je však zásah do soukromí klientù. Snad každého bombardují telefonáty s nejvýhodnějšími nabídkami na trhu šitými přímo vám na míru. Pokud však máte žaludek na oslovování lidí a jste připraveni na to, že uslyšíte i pár ostrých slov, není proč se této práce obávat.

Prodej dárkových předmětů

Prodávání dárkových předmětů nebo vybírání peněz na rùzné charitativní a dobročinné akce je jedním z nejtěžších a nejnáročnějších zpùsobù přivýdělku. Nejenže obtěžuje kolemjdoucí, ale dùvěryhodnost jednotlivých organizací je natolik otřesena, že se nemùžete spolehnout na to, jakým zpùsobem jsou vybrané peníze nadále využívány. Oproti telemarketingu a multilevelu znamená práce prodejce dárkových předmětů neustálé stání na ulici a osobní kontakt s lidmi, který mùže být často až konfliktní.

Na internetu naleznete podobných nabídek spoustu a v žádném případě není vyloučeno, že i tímto zpùsobem lze zajistit urèitý příjem. Otázkou však zùstává, zda jste ochotni obětovat čas, energii a vydat se napospas rozzlobeným lidem, které budete ve všech případech aktivně oslovovat. Před podepsáním smlouvy se kontaktujte, nejlépe u známého, který má s touto prací zkušenosti, o jistotě výdělku. Přečtěte si pečlivě podmínky smlouvy a v případě jakýchkoliv nejasností neváhejte i na poslední chvíli couvnout.