Práce stagnuje. Situaci vylepší sezónní práce

Thumbs.db

Nových volných pracovních pozic na českém trhu se bohužel v druhém kvartále nedočkáme. Firmy a zaměstnavatelé jsou v nabírání nových zaměstnanců velmi obezřetní a opatrnost kladou na první místo. Ekonomická situace nutí všechny utahovat opasky, což se projevuje i na nabídce pracovního trhu. Firem, které v následujících měsících budou nabírat nové zaměstnance je totiž jen pět procent. Stejné množství firem už je také rozhodnuto, že stop stav v jejich podnicích bude trvat i nadále.

Většina ředitelů velkých podniků do budoucna v otázce nabírání nových pracovníků žádné změny neočekává. Někteří se budou rozhodovat až podle aktuální ekonomické situace daného období. Zlom nastane v oblasti služeb, pohostinství, zemědělství nebo rozvodu vody a elektřiny. Těmto odvětvím totiž pomalu začíná sezóna a tak by podle odborníků měli pomalu pomýšlet na nábor sezónních sil.

Trh práce však zůstane nadále zamrzlý, za což se vina připisuje především chybné legislativě. Pokles zakázek u firem z důvodů špatné ekonomické situace jsou nejčastějším důvodem nedostatku pracovních míst nebo dokonce propouštění. Velké poklesy jsou především v oblasti stavebnictví. Ve druhém kvartále se negativní prognóza týká především dopravy a logistiky, kde není vyloučené i propouštění dosavadních zaměstnanců.

Podle průzkumu pracovních portálu a i dle názoru ekonomů se však druhý kvartál obohatí o sezónní pracovní místa především v oblasti strojírenství. Nástup jarních měsíců nabídne várku možných pracovních míst a krátkodobě tak dosavadní situaci obrátí k lepšímu. Nejedná se však o trvalé řešení. Volná pracovní místa by se měla objevit především v Praze, naopak Morava bude, co se do nabídky pracovních míst týče, velmi skromná.

Přetrvávající poptávka v oblasti IT, energetiky, prodeje a obchodu se bude držet na stále stejné úrovni. Tato odvětví vykazují dlouhodobě silnou pozici a tak se jejich zaměstnanci o svá pracovní místa nemusí obávat.