Práce v kanceláři? Přežitek minulých let!

2.jpg

Chození do práce, oběd s kolegy a osmihodinová pracovní doba se brzy může stát přežitkem. Podle prognóz mnohých amerických odborníků se pracovní činnost kancelářských zaměstnání začne postupně přesouvat z kanceláře do domova, kaváren nebo třeba veřejných parků. Futuristická vize přiznávají možnost, že může nastat doba, kdy zaměstnanci nebudou osobně znát své kolegy. Osobní kontakt bude nahrazen digitálními technologiemi.

Práce z domova je již dlouho probíraným tématem. V poslední době se však mnoho velkých společností navrátilo ke klasické pracovní docházce a práci doma nadobro zakázalo. Podle šéfky internetové společnosti Yahoo přišla společnost díky fyzické absenci zaměstnanců na pracovišti o ty nejlepší nápady. Ty podle ní totiž vznikají na společných poradách a o neformálních pauzách v kantýně.

I když toto opatření někteří vidí jako krok zpět, počet zaměstnanců vykonávající svou práci z domova nestále přibývá. Mezi lety 2005 a 2010 vzrost počet amerických zaměstnanců vykonávající práci doma o jeden milion. Celkový počet před třemi lety dosahoval téměř šesti milionů, což představuje 4,3 procenta celkového počtu zaměstnanců.

Některé profese se s prací doma setkávají častěji než jiné. Řeč je například o programátorech, kteří v Americe svoji práce vykonávají z domu zcela běžně. Mimo kancelář už jich v současné době pracuje celých 47 %.

I když některé firmy neustále volí konzervativnější přístup docházení do práce, pracovní prostředí prochází radikálními změnami. V současné době je na jednoho zaměstnance požadovaný prostor o výměře 18 metrů čtverečních, i když ještě před deseti lety měli pracovníci nárok na 25 metrů čtverečních. Místo oddělených kanceláří se volí kanceláře otevřené, tzv. open office, kde se pracovníci o pracovní místa dělí s ostatními nebo jsou jejich stoly oddělené pouze příčkami.

Sdílená pracovní místa svou budoucnost nachází ve stále se zvyšující flexibilitě zaměstnanců a pružnější pracovní době. Není problém tak do práce docházet jen na předem domluvené schůzky nebo důležité porady. Nehrozí tak, že by si lidé sdílející jeden stůl navzájem překáželi.

Vzdálenější budoucnost nechává prozatím prostor fantazii. Není vyloučeno, že za deset let budeme pracovat z jakéhokoliv místa na světě a se svými kolegy nebo nadřízenými budeme komunikovat jen za pomoci holografického projektoru. Zatím si však můžeme užívat společné pauzy a navazování osobních kontaktů z očí do očí.