Práce v zahraničí

1.jpg

Některým lidem je Česká republika malá a tak se rozhodnou pro práci v zahraničí. Důvodů je mnoho. Vyšší platové ohodnocení, zdokonalení cizího jazyka, osamostatnění se nebo jen život na místě, které vás tak dlouho lákalo. Ať tak nebo tak, pro získání práce v zahraničí je nutné postupovat obezřetně a nic nepodcenit.

Práce v zahraničí se dá získat buď vlastní iniciativou nebo za přispění pracovních agentur. Pracovní agentura vám zajistí práci na daném místě, zajistí dopravu (kterou si však ve většině případů hradíte), poskytne informace o průběhu práce, reference ostatních účastníků a popřípadně pomůže s vyřízením víza. Jedinou nevýhodou je však poplatek, který si agentura účtuje za zprostředkování služeb. Nejobvyklejší práce bývají na farmách, v hotelech, zábavních parcích, restauračních zařízeních nebo jako au-pair. Smlouvu sepíšete s pracovní agenturou a po zařazení do určité pracovní pozice komunikujete se zaměstnavatelem, se kterým řešíte podrobnosti výkonu práce. Výhodou zajištění zahraniční práce přes pracovní agenturu je, v případě nespokojenosti s pracovním umístěním nebo komplikacích, existuje možnost agenturu kontaktovat a najít schůdné řešení pro obě strany.

Pokud však toužíte po jiném druhu práce a myslíte si, že organizaci zvládnete i bez přispění agentury, nezbývá vám nic jiného, než projít inzeráty.

Stejně jako mnoho českých zaměstnavatelů nebo firem, kteří inzerují pracovní nabídky na internetových portálech, existují stránky i pro zahraniční pozice. Zde si můžete nalézt zajímavá pracovní místa v zajímavých lokalitách. Pak už jen zbývá kontaktovat zaměstnavatele a vyrazit do světa na zkušenou. Když máte zájem o práce v jižanských zemích jako je Itálie, Španělsko nebo Řecko, nabídka je široká během celého roku. Většinou najdete místa ve službách nebo hotelech. Někdy ani není potřebná znolost jazyka dané země. Většinou postačí angličtina na komunikativní úrovni a ochota pracovat s lidmi. Zde si můžete nalézt zajímavé pracovní místa v nejrůznějších lokalitách. Pak už jen zbývá kontaktovat zaměstnavatele a vyrazit.

Ještě před odjezdem je však dobré sepsat smlouvu, která vám zajistí, že po příjezdu do zahraničí se neocitnete bez práce a veškerých prostředků. Pečlivě si prostudujte podmínky smlouvy a pokud přesně nerozumíte některým bodům, nebojte se investovat do kvalitního překladu. Pokud vám zaměstnavatel nenabídne možnost ubytování, začněte s jeho sháněním v dostatečném předstihu. Případně požádejte zaměstnavatele o doporučení vhodného bydlení, které by bylo v dosahu vaší práce v zahraničí.

Praxe v zahraničí

Zahraniční praxe může být velmi užitečná po všech stránkách. Vyzkoušíte si své vlastní hranice a budete se muset spoléhat jen na své schopnosti. Osamostatníte se a když zvládnete všechno bez problémů zařídit, nebudou už pro vás žádné organizační úkoly neřešitelné.

Jazykový přínos se snad ani nedá postihnout slovy. Budete nuceni denodenně komunikovat v cizím jazyce, a to i v situacích, na které vás žádná jazyková škola nepřipraví. Pochytíte běžné výrazy, přízvuk a váš projev bude plynulý nebo alespoň plynulejší.

Ti, kdo mají dobrodružnou povahu, mohou spojit práci s cestováním a poznáváním cizí země. Některé agentury nabízejí programy Work and travel, které zajistí dvouměsíční pracovní poměr a následný měsíc může zájemce využít na cestování po okolí. Pacovní uplatnění v zahraničí se jistojistě bude vyjímat ve vašem životopise.