Pracovní pohovor

4.jpg

Na základě zaslání životopisu jste byli pozváni na další kolo příjimacího řízení. Zaměstnavatele jste zaujali informacemi, které jste o sobě uvedli a teď je důležité je před ním obhájit při ústním pohovoru. Přichází nervozita, stres a strach z toho, co vás čeká. Pokud se ale kvalitně připravíte, vaše šance na úspěch a udělání dobrého dojmu se mnohonásobně zvýší.

Před tím, než vyrazíte do firmy obhájit své schopnosti a přesvědčit vedení, že zrovna vy jste tím, koho potřebují, je třeba si o společnosti něco zjistit. Připraveným štěstí přeje, proto není radno nic zanedbat. Zjistěte si, jaká je struktura firmy, ve které se chystáte pracovat. Zda jsou náplní práce pracovní cesty nebo konference. S jakými firmami nepříklad udržuje blízké styky atd.

Pokud si pečlivě nastudujete všechny informace, budete dobře připraveni čelit nepříjemným otázkám každého pracovního pohovoru. Otázky typu: „Proč chcete pracovat v naší firmě?“ nebo „Co vás na práci u nás nejvíce láká?“ vás nevyvedou z míry a vaš včasná a pohotová odpověď udělá dobrý dojem. Při pohovoru jde i o to zjistit, nakolik jste iniciativní k vyhledání potřebných informací o pracovní pozici. Pokud takovou snahu ukážete, získáte tím bonusové body.

Pečlivou přípravu také vyžaduje výběr vhodného oblečení a to nejen u dam, ale i u pánů. Oblečení by mělo být vkusné, nepříliš nápadné a především by nemělo být vyzývavé. Je samozřejmě nutné zvážit také to, o jakou pracovní pozici se ucházíte a výběr oblečení tomu přizpůsobit. Ve většině případů však nic nezkazíte oblekem a dobře padnoucím kostýmkem. Muži mají ve výběru oblečení jasno. Oblek, kravata a vhodná obuv je u každého pracovního pohovoru samozřejmostí. Dámy mají větší možnosti, jak se na příjimací pohovor obléci. Mohou volit sukni nebo kalhoty. Vše by mělo vypadat podobně, jako když se vydáte na představení do divadla. Zapoměňte na hluboké výstřihy. V případě, že padnete na dámské osazenstvo byste mohly sklidit pohrdavé pohledy. Košile, sako sukně ke kolenům a boty na středně vysokých podpadcích jsou neutrální možností, co si na sebe obléci. Jak muži, tak ženy by neměli zapomenout na hygienu, upravené nehty a vstřícný úsměv.

Přijímací test

Některá zaměstnání zahrnují ještě před ústním pohovorem i písemný test, který se vztahuje k praktickým znalostem z dané oblasti. Člověk, který se například bude ucházet o pozici účetního, může být vyzván, aby vypočítal některé příklady na odpočet daní nebo DPH. Zjistěte si, jak daný pohovor probíhá a pečlivě se na možnost testu připravte. Důležité je nic nepodcenit.

U samotného pohovoru budete čelit pravděpodobně více lidem než vašemu bezprostřednímu zaměstnavateli. Přítomni mohou být personální pracovníci, psycholog nebo šéf nějakého menšího týmu. Připravte se na to, že budete muset zodpovědět otázky týkající se vašich slabých a silných stránek. Nebojte se vyzdvihnout vaše pozitiva, která by firmě přinesla zisk. Negativní vlastnosi jako nedochvilnost, lenost nebo pozdní vstávání okamžitě zapoměňte. Workoholismus a nadměrný perfekcionismus zní ve výčtu negativních vlastností mnohem lépe.

Během pohovoru se nebojte zeptat na platové ohodnocení. Pravděpodobně budete dokonce vyzváni k tomu, abyste vyjádřil vlastní představu o budoucím platu. Nenechte se touto otázkou zaskočit a důkladně si doma zjistěte, v jakém rozmezí se pohybují platy v dané firmě. Nepodhodnocujte se. Mohlo by to znamenat, že si vlastních schopností dostatečně neceníte. Při pohovoru buďte sebevědmomí, milí, pohotoví a udržujte oční kontakt s tím, s kým zrovna komunikujete. Seďte nenuceně bez poklepávání nohou nebo nervózního pohupování. Nedejte na sobě znát, že jste nervózní. Ukažte, že umíte zvládat stresové situace s pohotovostí a lehkostí.