Pracovní pohovor je noční můrou každého uchazeče o práci

3.jpg

Jak se správně připravit, abyste u pohovoru uspěli? Co na sebe prásknout a čemu se raději vyhnout? Chce to hlavně důkladnou přípravu a dávku upřímnosti.

Většina personalistů a zaměstnavatelů oceňuje informovanost o firmě, pro kterou chcete pracovat. Detaily odvětví, ve kterém firma působí a znalost jednotlivých filiálek nebo poboček může zvýšit úspěch u nepříjemného pohovoru. Mnohdy personalisté, či vedoucí oddělení oceňují konkrétní nápady, kterými by se dal chod firmy zlepšit. Ukažte vlastní iniciativu a také ochotu se o pozici dozvědět co nejvíce.

Nedílnou součástí každého vstupního pohovoru je vhodné oblečení. Dámy by neměly volit příliš vyzývavé kousky a pánové nic nezkazí vkusným tmavým oblekem. Oděv by měl být vždy o kategorii výš než běžný pracovní oděv. Dobře strukturovaný životopis bez pravopisných chyb, překlepů a nejasností. V životopise samozřejmě zdůrazněte své silné stránky, ale držte se vždy trochu při zemi Rozhodně si nevymýšlejte, protože takové jednání by vám spíše uškodilo, než pomohlo pozici získat.

Velmi negativně působí kritika bývalého zaměstnavatele či bývalých spolupracovníků. Při dotazu na důvod odchodu z vaší bývalé pozice buďte maximálně zdvořilí, slušní a upřímní. Pohovor veďte v příjemném tónu a rozhodně se vyhněte arogantnímu jednání či projevům přehnané sebedůvěry nebo naopak podhodnocování. Buďte přirození a se všemi účastníky pohovoru jednejte uctivě. Nikdy nevíte, kdo může mít při výběru zaměstnanců hlavní slovo.

Ještě před vstupem před personalisty či potenciálního zaměstnavatele si dobře rozmyslete, o jakou pozici se přesně ucházíte. Je důležité znát svou budoucí pozici a všechny úkony, které s ní souvisí. Nadřízení vždy ocení, pokud máte ujasněnou představu o budoucnosti, pracovním uplatnění a kariéře. Vždy pamatujte na to, že jdete prodávat svoje schopnosti.