Přesčasy jsou standard, tvrdí většina českých zaměstnavatelů

Thumbs.db

Podle posledního průzkumu pracovního portálu Jobs.cz se s prací přesčas běžně setkávají téměř tři čtvrtiny českých zaměstnanců. Drtivá většina českých pracujících tak zůstává v práci déle, než upravuje jejich pracovní smlouva. Zaplaceno dostanou však jen někteří.

Čtvrtina firem v České republice považuje práci přes čas za naprostý standart a žádné zvláštní odměny, ať už v podobě náhradního volna nebo finančního ohodnocení, nevydává. Naopak tvrdí, že tato doba je již započtena v platu.

Téměř čtvrtina dotazovaných zaměstnanců z celkového počtu tří tisíc uvedla, že v práci zůstávají přes čas naprosto běžně. Ohodnoceni za svou práci navíc však nejsou.

Lidé pracují přes čas většinou kolem dvaceti hodin za měsíc, což činí o hodinu déle v práci každý pracovní den. Jen 16 procent českých zaměstnanců zůstává v práci déle jen v mimořádných případech 13. procent dotazovaných v práci tráví měsíčně méně než dvacet hodin týdně. S absencí práce přes čas má zkušenosti pouze jedna desetina dotazovaných respondentů.

V důsledku rozvoje nových technologií a neustálého přístupu k internetu mohou pracovníci část své práce vykonávat i z domova nebo odkudkoliv, kde nemusí být fyzicky přítomni v práci. Tato práce se nijak nevykazuje a je údajně zahrnuta již ve stabilním platu.

Čtvrtina českých firem z celkového počtu dotazovaných považuje práci přes čas za naprostou samozřejmost v rámci pracovních povinností svých zaměstnanců a obsahuje ji již ve smluvené mzdě. 43 procent firem odměňuje práci přes čas speciálním finančním ohodnocením prostřednictvím benefitů nebo jednorázovým navýšením základní mzdy. Z celkového počtu 177 dotazovaných firem nabízí 35 procent možnost vybrat si za přesčasy náhradní volno nebo jednorázové zkrácení pracovní doby.

Především výše postavené pracovní pozice jsou pevně spojeny s prací přes čas, která je automaticky vyžadována.