Průměrná mzda vzrostla

3.jpg

V současné době zaznamenáváme nárůst průměrné mzdy zhruba o 2,3 procenta. Pro člověka to dělá měsíčně o více jak 500 korun více. Po započtení inflace však zjistíme, že platy v reálu klesly o 1,1 procenta. A to už tak růžová pravda není.

Ekonomové očekávali reálný pokles mezd jen o 0,3 procenta. To, že realita v negativním smyslu předčila očekávání, vypovídá o slabé ekonomice Česka. Pokles nastal jak v podnikatelské, tak nepodnikatelské sféře. Nepodnikatelé zaznamenávají stabilní pokles mezd již od roku 2010. V podnikatelské sféře jsou negativní výsledky patrné až letos. Nejvyšší platové ohodnocení je patrné ve sféře IT a bankovnictví. Naopak nejmenší průměrné platy jsou v hotelnictví a pohostinství. Měsíčně si tak zaměstnanec restauračního zařízení přijde až o 30 tisíc méně, než zaměstnanec IT. Je to způsobeno nedostatkem kvalifikovaných pracovníků s odpovídající praxí v oblasti informačních technologií. Firmy se tak snaží přilákat nové zaměstnance vysokým platovým ohodnocením a lukrativními podmínkami.

I když se výplatní pásky nepatrně zlepšují, ceny v obchodech rostou prozatím rychleji jak platy a tak se žádná velká sláva nekoná. Vychází to z neochoty zaměstnavatelů zvyšovat mzdy a z neustálého strachu obchodníků o nedostatečnou poptávku. Lidé ze strachu o svou životní situaci nakupují méně, a tak není možné se ze začarovaného kruhu zdražování a snižování platů vymanit. Česká ekonomika je tímto negativním fenoménem natolik prosáklá, že návrat do normálu je velmi složitý a zdlouhavý proces.

Od poloviny roku je také patrný pokles zaměstnanců. Příliv pracovních sil však zaznamenává sféra nemovitostí. Spotřebitelská poptávka neustále klesá a brzdí celkový obchod a ekonomický rozvoj.

Co se minimální mzdy týče, tak se od roku 2007 drží na stabilní částce 8000 korun měsíčně.