Sociální dávky se budou vyplácet jinak. Každý dostane sKartu

5.jpg

Od září se sociální dávky vyplácí pomocí nové karty sociálních dávek tzv. sKarty.

Vyplácení se zavádí postupně v pravidelných a menších dávkách, takže se předchází frontám a zbytečným zmatkům. V první fázi, která by měla probíhat do konce letošního roku by sKarty měly být přiděleny těm, kteří pobírají rodičovské příspěvky, příspěvky na bydlení, podporu pro zdravotně postižené nebo dávky hmotné nouze.

Kartou je možné platit v obchodním domě potraviny. Na jiné produkty se funkce sKarty zřejmě nebude vztahovat. Její držitel si však vyplacenou částku bude moci nechat posílat na vlastní bankovní účet. Než se sKarty zavedou v plném rozsahu, budou sociální dávky vyplácené i prostřednictvím složenek. Od příštího roku, však tento způsob vyplácení bude zpoplatněn.

Držení sKarty bude pro lidi pobírající sociální dávky povinné. Při odmítnutí karty z jakéhokoliv důvodu sociální dávka nepropadne, ale bude pozastavena a připravena k vyzvednutí do doby, než bude vyzvednuta sKarta, odkud bude možné všechny peníze čerpat.

Tento způsob vyplácení se však všem lidem nelíbí, jelikož to může znamenat jisté komplikace, obzvláště pro starší občany, kteří nejsou zvyklí platební kartu v běžném životě využívat. O karty nebude nutné žádat, držitelé sociálních dávek je dostanou automaticky. SKarty budou vydávány průběžně až do konce roku. Nový držitel bude vždy písemně informován, že je pro něj karta pro sociální dávky přichystána. Nebude tedy nutné stát dlouhé fronty na úřadech práce či jiných institucích, Tím se celý proces zavádění sKaret velmi zjednoduší a urychlí.

Karta bude pochopitelně nepřenosná a bude ji moci využívat jen oprávněný držitel a příjemce sociální dávky. Všichni jsou zvědaví, jak bude nový systém fungovat v praxi. Zatím je příliš brzo dělat závěry.