Stále ustupující nabídka pracovních míst na konci srpna posílila

6.jpg

Může za to vysoká poptávka čerstvých absolventů, pro které byly vytvořeny některé nové pozice. Na portálu Jobs.cz bylo pro absolventy vytvořeno přes 300 pracovních nabídek. Přes zvýšenou poptávku po nových pracovnících je meziroční nárůst nezaměstnanosti rostoucí.

Nejvíce nových pracovních příležitostí nejen pro absolventy se objevilo v oblasti pohostinství, zemědělství a službách cestovního ruchu. Tyto sezónní práce vytvořili mnoho nových pozic na celý i částečný úvazek, stejně jako krátkodobých brigád. Příliv práce byl na trhu očekávaný vzhledem k novým absolventům. Přesto to je jen začátek onoho procesu snižování nezaměstnanosti. Většina absolventů do práce bude nastupovat až v průběhu září.

Oproti tomu ve velkých firmách se v důsledku prázdnin a utlumené činnosti nová místa pro čerstvé absolventy netvořila. Veškeré rozhodování závisí většinou na více lidech a výběrové řízení mívá mnohdy mnoho kol. Proto byly všechny tyto aktivity odloženy na období normálního provozu, tedy na září až říjen.

Absolventi musí v důsledku menšího počtu pracovních pozic než v minulých letech čelit velké konkurenci při příjímacích pohovorech. Kolikrát musí překonat zkušenější žadatele o práci s mnohaletými zkušenostmi. Tento souboj mezi uchazeči o práci vede k neustálému snižování nástupních mezd ze strany zaměstnavatelů.

Největší poptávky po nových zaměstnancích dosáhlo v srpnu letošního roku odvětví prodeje a obchodu. S uctivým odstupem vede administrativa a na třetím místě, co se nabírání nových pracovních sil týče, stojí obor strojírenství. Na vysoké úrovni se také stabilně drží poptávka po zaměstnancích a absolventech z oblasti informačních technologií. Zde se také dosahuje jedněch z nejvyšších nástupních platů v České republice.