Tisíce lidí si na rodičovské dávky budou muset počkat

2.jpg

Pozastavená rodičovských a pěstounských dávek hrozí tisícům lidí z České republiky. Důvodem je pozdní potvrzení trvalého bydliště, které musí dodat na Úřady práce nejpozději do příští středy. Tuto povinnost mají všichni lidé, kteří byli Úřadem práce osloveni.

Ti, kterým byla rodičovská nebo pěstounská dávka přiznána do roku 201, by také měli potvrdit své bydliště na území ČR. Toto nařízení je důsledkem slaďování nařízení s EU.

Většina lidí byla Úřadem práce kontaktována z běžné komunikace při žádosti o sKartu, příspěvek na bydlení a jiné dávky. Zbytek obyvatel byli kontaktování prostřednictvím dopisů, mailů nebo telefonicky.

Lidé, kteří na výzvu nezareagují do konce října, budou mít problém s pozastavením rodičovské nebo pěstounské dávky. Jen v Brně bylo kontaktování pře osm tisíc lidí s nejasným bydlištěm. Z nich celých sedm tisíc na výzvu Úřadu práce nijak nereagovalo.

Prozatím však lidé o žádné dávky nepřišli, jelikož se vyplácí zpětně a to do konce listopadu. V pozdějších měsících by nicméně jisté prodlení hrozilo. Týká se to především rodičovského příspěvku, který se pohybuje v rozmezí 3 800 a 11 500 korun podle doby čerpání rodičovské dovolené. Pěstounské dávky jsou ve výši od čtyř tisíc až do 7 600, podle zdravotního stavu a věku dítěte.

I v případě nedodání formuláře s potvrzeným bydlištěm maminky a pěstouni o své dávky nepřijdou. Peníze budou při dodatečném potvrzení informací vyplaceny zpětně.