Trh práce na Pelhřimovsku stagnuje. Propouštět se ale nebude

2.jpg

S volnými pracovními místy to v celé České republice nevypadá slibně a tak se úřady práce musí připravit na nesplnění prognózy v oblasti úbytku klientů. Situace je obzvláště nepříznivá na Pelhřimovsku. Úřady radí: Obrňte se trpělivostí.

Na Pelhřimovsku se lidé potýkají s extrémní nezaměstnaností, kde na jedno volné pracovní místo připadá šestnáct nezaměstnaných. Tato situace by se však neměla výrazně zlepšit ani v následujících měsících. Pomoci by neměly ani sezónní práce.

Mluvčí krajského úřadu práce v Jihlavě Miloš Zauf informoval o ekonomických prognózách, které nepředpovídají nárůst pracovních míst, s čímž souvisí i minimální úbytek klientů úřadu práce.

Zájemců o práci bylo v únoru letošního roku dohromady o jedenáct méně než v lednu. Mezi nezaměstnanými neustále převažují ženy, v současné době je jich rovných 1328. Největší problémy s hledáním nové práce mají lidé starší padesáti let a v těsném závěsu je následují mladí do 24 let. Stejné potíže při hledání zaměstnání postihují i zájemce s jistým postižením.

Volná místa se na Pelhřimovsku nejčastěji objevují v oblasti pohostinství, kdy zaměstnavatelé nejčastěji přijímají číšníky a servírky a strojírenství. Velký zájem je i o obchodní zástupce. Stejně dobře se uplatní i recepční, pekaři nebo floristky-aranžérky. Podle mluvčího místního úřadu práce jsou nejčastěji přijímanými zaměstnanci uchazeči v oblasti strojírenství nebo řidiči.

I přes nedostatek pracovních míst by se situace v následujících měsících neměla zhoršovat. Momentálně nehrozí žádné hromadné propouštění. Zaměstnavatelé mají totiž podle Zákoníku práce povinnost o plánech na hromadném propouštění úřady práce informovat. V průběhu února pracovníci pelhřimovského úřadu práce žádné ohlášení neobdrželi.