Úřady práce

3.jpg

Pokud jste nezaměstnaní, musíte se po určité době nahlásit na úřad práce, který za vás bude odvádět sociální a zdravotní pojištění a vyplácet sociální podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce pomáha nezaměstnaným v těžké životní situaci a snaží se jim být nápomocný při hledání nové pracovní pozice. Podpora v nezaměstnanosti je vždy vypočtena z vaší předešlé mzdy. Na úřadu práce můžete být zaregistrováni po dobu cca půl roku, poté se vám výše poskytované podpory zmenšuje.

Úřad práce také pravidelně vyvěšuje seznam volných pracovních míst, takže se ještě před přihlášením na úřad můžete sami informovat a pokusit se dané místo získat. Místa jsou přístupná buď na pobočkách jednotlivých pracovních úřadů nebo na internetové vývěsce.

Úřad práce poskytuje na svých internetových stránkách, ale i pobočkách poradenství ohledně sepsání životopisu, rozesílání pracovních nabídek a také shánění pracovních pozic. Pokusí se vám usnadnit nalezení vhodné práce v co nejkratší době. Poradí vám se všemi formalitami spojenými s prací v zahraničí nebo vás pečlivě provede procesem, jak si vyhledat pracovní nabídky na internetu. V případě, že nemáte zkušenosti se psaním životopisu nebo oslovováním potenciálních zaměstnavatelů vám uřad práce poskytne poradenství zdarma. Při internetové registraci na portálu úřadu práce si můžete nechat zasílat nové pracovní pozice prostřednictvím vašeho emailu.

Nabídka prací úřadu práce

Prostřednictvím vyhledávače na stránkách pracovního úřadu si podle vámi zvolených parametrů můžete vyhledat pozici přesně podle vašich předtav. Následně pouze kontaktujete zaměstnavatele, jehož kontakt naleznete na stránkách úřadu a domluvit si pracovní pohovor.

I když jste evidováni na úřadu práce, můžete se dále aktivně věnovat hledání vhodného pracovního místa. Úřad práce hodnotí tuto aktivitu velmi kladně při přiznávání podpory v nezaměstnanosti a vyplácení sociálních dávek. Pokud si naleznete práci bez přispění úřadu práce, jednosuše se po podepsání smlouvy z evidence odhlásíte. Celý proces je velmi jednoduchý.

Veškeré úřady práce se snaží svým klientům nejen pomoci při hledání nového zaměstnání, ale také jim zajistit potřebnou kvalifikaci. V případě, že jste vzdělání v oboru, který již dlouhou dobu vykazuje stop stav v příjimání nových pracovníků, úřad práce vám může pomocí získat kvalifikaci ve zcela novém oboru. Dotyčný tak má po absolvování rekvalifikačního kurzu mnohem větší šanci na získání pracovního uplatnění než kdy předtím. Kurz je bezplatný a je poskytován jen v případě, pokud je získání práce v původním oboru takřka nemožné a tento stav trvá delší dobu. Během rekvalifikace pobírá dotyčný nadále podporu v nezaměstnanosti. Po absolvování rekvalifikačního kurzu se prudce zvýší vaše šance na získání pracovního místa, v některých případech vám ihned po absolvování takového kurzu místo nabídne sám pracovní úřad. Podpora je odebrána jen v případě, že nezaměstnaný neplní podmínky rekvalifikačního kurzu nebo tento kurz nedokončí. V takovém případě je možné, že po něm bude požadována náhrada kurzovného.

Rekvalifikace

Pokud máte vzdělání nebo praxi v oboru, ve kterém je těžké uplatnění, měli byste počítat s možností nedostatku pracovních míst a sami se snažit vzdělávat i v jiných oblastech. Pokud budete mít komplexnější vědomosti než jen ze svého oboru, bude hledání práce na vlastní pěst nebo s přispěním pracovního úřadu mnohem jednodušší. Jazykové a rekvalifikační kurzy jsou v nebídce nejen pracovních úřadů a dokáží zpěstřit životopis.